ZQ-TY450B outdoor zoom projector lamp
| Parameter
| Luminaire name | Outdoor zoom projection light |
| Luminaire model: | ZQ-TY450B |
| brand | Zhongqi Optoelectronics |
| Light source | |
| Light source type | LED Osram chip |
| Light source | 300W/400W highly integrated light source |
| Power rating | 320W /450W |
| Color temperature | 7500K |
| Color temperature ratio | - |
| Lamps and appliances | |
| Beam angle /Lens | 10-52° electronic zoom linear zoom |
| Lamp body material/color | Aluminum and die-cast aluminum (professional outdoor paint, anti-UV and anti-salt spray) |
| Lampshade material/color | Dark Grey (Customizable) |
| Protection level | IP65 |
| Operating voltage | AC110-240 |
| Frequency | 50/60Hz |
| Appliance type | CLASS I |
| Power factor | PFC>0.96 |
| Control and others | Internationally common DMX512 control, self-programming mode, master-slave mode |
| Luminaire life | >30000h |
| The lamp is out of the line | Power cable single inlet, waterproof signal interface/XLR male and female interface |
| Lighting accessories | Equipped with a safety cord |
| Net weight | 17kg |
| Luminaire size | 530*260*341mm |
| engineering case | |
![]() |
| Luminaire size | |
![]() |
Detailed parameter description
Light Source Type: LEDX400W Number of
Light Sources: X 1pcs Lamp
Color Temperature: 7500K
Strobe Speed: 1- 20HZ/s Light
Output Angle: 10-52° Electronic Zoom
Electronic Focus: 10%-0-10% Light
Spot Shape: Round
Dimming Curve: 0-100% Channel
Mode: 2 Modes/8CH/12CH<b18 > Number of Colors: 7 Colors + White Light (Customizable) Pattern
Rotation: 7 Patterns (Customizable)
Effect Disc: One Drifting Shadow Disc, Can Float Left and Right, Floating Speed Adjustable
Display Mode: LCD Display
Protection Function: Overheat Protection
Control Method: International Standard DMX512/
Manual Mode Control/ Master-Slave Control/
Temperature Control: Light Source Real-time temperature monitoring
Other controls: automatic operation color change Input voltage: AC110-240V, 50/60Hz
Electrical resistance: 1.5Kv
Maximum power: 450W
Power factor: PFC/0.98
Working environment: -25°/+35° Display settings: Digital display Heat
dissipation mode: fan conduction heat
dissipation Power device: Full Power Overheating Protection
Angle Adjustment: Manual
Housing Material: Metal Die-Casting Housing
Internal Protection: Electronic Moisture-proof Process Treatment
Protection Level: IP65
Adjustment Angle: Up and Down Adjustment >±45°
Lamp Splicing: Can be spliced
with multiple lamps Product Size: 530*260*341mm
Product Weight: 17KG
keywords:
| Product Message
* Note: Please be sure to fill in the information accurately and keep the communication unblocked. We will get in touch with you as soon as possible.

