ZQ-QG650B outdoor zoom cutting lamp
| Parameter
| Luminaire name | Outdoor zoom cutting light |
| Luminaire model: | ZQ-QG650B |
| brand | Zhongqi Optoelectronics |
| Light source | |
| Light source type | LED Osram chip |
| Light source | 600W/500W highly integrated light source |
| Power rating | 650W/550W |
| Color temperature | 7500K |
| Color temperature ratio | - |
| Lamps and appliances | |
| Beam angle /Lens | 6°-50° electronic linear zoom |
| Lamp body material/color | Aluminum and die-cast aluminum (professional outdoor paint, anti-UV and anti-salt spray) |
| Lampshade material/color | Dark Grey (Customizable) |
| Protection level | IP65 |
| Operating voltage | AC110-240 |
| Frequency | 50/60Hz |
| Appliance type | CLASS I |
| Power factor | PFC>0.96 |
| Control and others | Internationally common DMX512 control, self-programming mode, master-slave mode |
| Luminaire life | >30000h |
| The lamp is out of the line | Power cable single inlet, waterproof signal interface/XLR male and female interface |
| Lighting accessories | Equipped with a safety cord |
| Net weight | 23kg |
| Luminaire size | 538*349*428mm |
| engineering case | |
![]() |
| Luminaire size | |
![]() |
Detailed parameter description
Light Source Type: Multi-point Cellular Concentrating High Integration Light Source Light Source Chip: OSRAM
Number of Light Sources: 600×1pcs, 500W×1pcs Light Source Power: 600W, 500W
Lamp Color Temperature: 7500K Electronic Focusing: 10%-0-10% Strobe
Speed: 1-20Hz/s Light
Output Angle: 6°-50°
Spot shape: circular
Dimming curve: 1 level Number of
channels: 11 channel mode
Connection: Hand in hand connection Number of
colors: 7 colors + white light or CMY color palette Number of
patterns: 1 rotating pattern disc + 6 patterns + white light or 2 rotating pattern discs 12 patterns + white light
Pattern rotation: 1 pattern plate forward and backward rotation or two pattern discs forward and backward rotation + pattern positioning function
Effect disc: one drifting disc, can float left and right, floating speed can be adjusted
Cutting disc: four sets of cutting discs, can be cut into a variety of quadrilaterals
Prism effect: rotate 4 prism effect (can be customized)
Protection function: overheating protection
Control mode: International standard DMX512/
RDM bi-directional control signal/
self-editing manual control system
Adjustment angle: up and down adjustment>90°
Temperature control: real-time monitoring
of light source temperature Other control: offline automatic operation
Maximum power: 650W/ 550W
Input Voltage: AC110-240V/ 50/60HZ
Power Factor: PFC>0.98
Noise Decibel: 35dB (0.5m)
Working Environment: _25°/+35°
Display Mode: LCD Color Screen/Chinese and English Switching/
Signal interface: waterproof interface/XLR male and female interface Heat
dissipation method: conductive heat dissipation
Salt spray: professional outdoor baking paint, anti-UV and anti-salt spray
Breathability: the device has a ventilation valve ventilation hole
Power device: full power overheating protection device
Shell material: full die-cast aluminum shell
Internal protection: electronic moisture-proof process treatment
Protection level: IP66
Product size: 538*349*428mm
Product weight: 23KG
keywords:
| Product Message
* Note: Please be sure to fill in the information accurately and keep the communication unblocked. We will get in touch with you as soon as possible.

