ZQ-YH10 Outdoor Firefly Light
| Parameter
| Lamp name | Outdoor Firefly Lights |
| Lamp model | ZQ-YH10 |
| brand | Zhongqi Optoelectronics |
| light source | |
| type of light source | Laser special light source |
| light source | Nichia Laser Special Light Source |
| rated power | 10W |
| color temperature | white, yellow, blue (can be customized) |
| Color temperature ratio | - |
| Lamps and Electrical Appliances | |
| Beam Angle/Lens | 60° |
| Light body material/color | Metal die-casting shell (professional outdoor paint, anti-UV and anti-salt spray) |
| Shade Material/Color | dark grey (can be customized) |
| Protection class | IP65 |
| Operating Voltage | AC110-240 |
| frequency | 50/60Hz |
| Appliance type | CLASS I |
| power factor | PFC>0.96 |
| Control and others | International general DMX512 control, master-slave mode |
| Lamp life | >20000h |
| Lamp outlet | Power cord single input, waterproof signal interface/XLR male and female interface |
| Lighting Accessories | Equipped with safety rope |
| net weight | 1.8kg |
| Lamp size | 187*128*84mm |
| Engineering case | |
|
|
| Lamp size | |
![]() |
Detailed parameter description
Maximum power: 10W
Power supply method: built-in
Adjustment method: Manual adjustment
Laser power: 2W
Number of light sources: x1pcs
Lamp beads Color temperature: yellow/white light (optional)
Beam angle: 60°
Dimming method: 0-100% linear dimming
strobe Speed: 0-20 per second
Lamp Body Material: Metal
Glass Properties: High Transparency Tempered Glass
Adjustment Angle: ±45°
Protection Class: IP65
Channel Mode: 5 Channel Mode
Internal Protection: Electronic Moisture-Proof Process
Rotation Angle: Stepless Rotation
Control Mode: DMX512/ voice control mode/automatic operation mode
Cooling method: conduction heat dissipation
Protection function: electronic temperature control real-time monitoring overheating protection
Features
The product is small in size and has a wide light angle to achieve a large-area projection effect.
The 512 dimming control makes the product use more abundant, and the speed of the product can be adjusted, which can achieve the breathing effect and make the effect more vivid and realistic.
The photoelectricity can adjust the brightness, and the elliptical three-dimensional rotation.
keywords:
Previous
| Product Message
* Note: Please be sure to fill in the information accurately and keep the communication unblocked. We will get in touch with you as soon as possible.

