ZQ-XK20 Outdoor star light
| Parameter
| Lamp name | Outdoor star light |
| Lamp model | ZQ-XK20 |
| brand | Zhongqi Optoelectronics |
| light source | |
| type of light source | Laser semiconductor light source |
| light source | Nichia chip |
| rated power | 20W |
| color temperature | RGB color |
| Color temperature ratio | - |
| Lamps and Electrical Appliances | |
| Beam Angle/Lens | 70° |
| Light body material/color | Metal die-casting shell (professional outdoor paint, anti-UV and anti-salt spray) |
| Shade Material/Color | dark grey (can be customized) |
| Protection class | IP65 |
| Operating Voltage | AC110-240 |
| frequency | 50/60Hz |
| Appliance type | CLASS I |
| power factor | PFC>0.96 |
| Control and others | International general DMX512 control, master-slave mode |
| Lamp life | >20000h |
| Lamp outlet | Power cord single input, waterproof signal interface/XLR male and female interface |
| Lighting Accessories | |
| net weight | 4kg |
| Lamp size | 154*228*251mm |
| Engineering case | |
|
|
| Lamp size | |
![]() |
Detailed parameter description
Input voltage: AC100V-240V, 50/60Hz Power supply method :
Built-in
rated power: 20W
Adjustment method: Manual adjustment Linear dimming strobe speed: 0-20 per second Lamp body material: Metal glass Properties: high-transparency tempered glass Adjustment angle: ±45° Channel mode: 7-channel mode Internal protection: electronic moisture-proof process Rotation angle: infinite rotation Heat dissipation method: Conductive heat dissipation protection function: electronic temperature control real-time monitoring overheating protection
Features
The color laser star light uses a semiconductor laser as the light source, which has the characteristics of long life and high brightness. The main application places of this light are outdoor cultural tourism projects and landscape projects.
keywords:
Previous
| Product Message
* Note: Please be sure to fill in the information accurately and keep the communication unblocked. We will get in touch with you as soon as possible.

