ZQ-SW100T Outdoor Strip Water Pattern Light
| Parameter
| Lamp name | Outdoor strip water pattern light |
| Lamp model | ZQ-SW100T |
| brand | Zhongqi Optoelectronics |
| light source | |
| type of light source | LED |
| light source | Monochrome 60W, 80W, Color 80W, 120W |
| rated power | 60W/80W/120W |
| color temperature | Monochrome, color RGBW (customizable) |
| Color temperature ratio | - |
| Lamps and Electrical Appliances | |
| Beam Angle/Lens | 120° |
| Light body material/color | Pulled aluminum shell (professional outdoor paint, anti-UV and anti-salt spray) |
| Shade Material/Color | Off-white (can be customized) |
| Protection class | IP65 |
| Operating Voltage | DC24V or AC110-240 |
| frequency | 50/60Hz |
| Appliance type | CLASS I |
| power factor | PFC>0.96 |
| Control and others | International general DMX512 control, self-programming mode, master-slave mode |
| Lamp life | >20000h |
| Lamp outlet | Power cord single input, waterproof signal interface/XLR male and female interface |
| Lighting Accessories | Equipped with safety rope |
| net weight | 5kg |
| Lamp size | 1000*80*80mm |
| Engineering case | |
|
|
| Lamp size | |
![]() |
Detailed parameter description
【Lamp Beads】 : Cree Lamp Beads
/ Osram 5050 Chip Purchase)
[Rated voltage]: DC24V / AC220V
[Protection level]: IP65
[Rated frequency]: 50Hz
[Color effect]: Chase, running water, full color, monochrome, horse racing effect full color four-in-one, can do dynamic ripples, Dynamic stars, dynamic snowflakes and other dynamic natural dynamic effects.
[Electrical power supply]: High-performance external constant voltage driver
[Lamp body material]: Die-cast aluminum alloy shell, high-pressure die-cast end plate, high light transmission anti-corrosion glass mask.
[Lamp color]: Silver white
[Anti-electric shock protection level]: CLASSⅠ [ Control
mode test]: International DMX512 control protocol
[Working temperature]: -20℃-55℃ : 1000*80*80mm 【Weight】: 5KG
Features
1. The lamp body is made of aluminum extrusion profiles with excellent heat dissipation;
2. The end plate is formed by die-casting of aluminum alloy;
3. High transmittance tempered glass, impact-resistant, safe and reliable;
4. New silicone rubber sealing ring, resistant to high temperature above 250℃, effectively ensuring that the silicone rubber does not age and guarantees the protection level for a long time Up to IP65.
[Design concept]: In the original wall washing function, dynamic ripples, dynamic starlight, dynamic snowflakes and other effects have been added to make the monotonous
keywords:
| Product Message
* Note: Please be sure to fill in the information accurately and keep the communication unblocked. We will get in touch with you as soon as possible.


