ZQ-SW150D Outdoor Fixed Focus Water Pattern Lamp
| Parameter
| Lamp name | Outdoor water pattern light |
| Lamp model | ZQ-SW150D |
| brand | Zhongqi Optoelectronics |
| light source | |
| type of light source | LED Osram chip |
| light source | 100W/120W/150W multi-point highly integrated light source |
| rated power | 110W/130W/160W |
| color temperature | 7500K |
| Color temperature ratio | - |
| Lamps and Electrical Appliances | |
| Beam Angle/Lens | 36°, 48°, 60° optional |
| Light body material/color | Aluminum and die-casting aluminum (professional outdoor paint, anti-UV and anti-salt spray) |
| Shade Material/Color | dark grey (can be customized) |
| Protection class | IP65 |
| Operating Voltage | AC110-240 |
| frequency | 50/60Hz |
| Appliance type | CLASS I |
| power factor | PFC>0.96 |
| Control and others | International general DMX512 control, self-programming mode, master-slave mode |
| Lamp life | >30000h |
| Lamp outlet | Power cord single input, waterproof signal interface/XLR male and female interface |
| Lighting Accessories | Equipped with safety rope |
| net weight | 8.3 kg |
| Lamp size | 318x295x270mm |
| Engineering case | |
![]() |
| Lamp size | |
![]() |
Detailed parameter description
Light source type: highly integrated COB light
source chip: OSRAM
Light source quantity: 150×1pcs
Light source power: 150W
Lamp color temperature :
7500K : Round/ Spliced square Dimming curve: 0-100% Number of channels: 5 channels Connection method: Hand in hand connection Number of colors: 5 colors + white light (customizable ) Function: Overheating protection Control mode: International standard DMX512/manual mode control/master-slave control/ temperature control: real-time monitoring of light source temperature
Adjustment angle: Adjust up and down > 90° Ripple direction :
left and right flow Mode: Key Mode Heat Dissipation Mode : Conductive Heat Dissipation : 8.3Kg
Features
The use of telephoto zoom optical design can effectively and flexibly change the size of the water ripples according to the actual situation on the spot, with a square light spot and seamless splicing effect.
The color of the lamp adopts a transitional rotation, and can display a combination of multiple colors at the same time.
Using all-aluminum chassis heat dissipation design, the outdoor protection level of the lamps can reach IP65 . The lamps have a variety of optional configurations, such as optional wireless signal control receiving systems.
A variety of color transition effects, a good interpretation of the water effect of sunlight in the morning, noon, evening, etc.
keywords:
| Product Message
* Note: Please be sure to fill in the information accurately and keep the communication unblocked. We will get in touch with you as soon as possible.

