ZQ-SW400D Outdoor Fixed Focus Water Pattern Lamp
| Parameter
| Lamp name | Outdoor fixed focus water pattern light |
| Lamp model | ZQ-SW400D |
| brand | Zhongqi Optoelectronics |
| light source | |
| type of light source | LED Osram chip |
| light source | 200W/250W/300W/400W multi-point highly integrated light source |
| rated power | 220W/270W/320W/420W |
| color temperature | 7500K |
| Color temperature ratio | - |
| Lamps and Electrical Appliances | |
| Beam Angle/Lens | 36°/48°/60° |
| Light body material/color | Metal die-casting shell (professional outdoor paint, anti-UV and anti-salt spray) |
| Shade Material/Color | Off-white (can be customized) |
| Protection class | IP65 |
| Operating Voltage | AC110-240 |
| frequency | 50/60Hz |
| Appliance type | CLASS I |
| power factor | PFC>0.96 |
| Control and others | International general DMX512 control, self-programming mode, master-slave mode |
| Lamp life | >30000h |
| Lamp outlet | Power cord single input, waterproof signal interface/XLR male and female interface |
| Lighting Accessories | Equipped with safety rope |
| net weight | 12.5kg |
| Lamp size | 292*335*235mm |
| Engineering case | |
![]() |
| Lamp size | |
![]() |
Detailed parameter description
Light source type: highly integrated COB
light source chip: OSRAM
Light source quantity: LED×1pcs
Light source power: 200W/250W/300W/400W
Lamp color temperature: 7500K
Electronic focusing: 10%-0-10%
Strobe speed: 1-20Hz/sec
Beam angle: 36°/48°/60° (optional)
Spot shape: splicing square
Dimming curve: 0-100%
Number of channels: 5 channels
Connection method: independent
Number of input colors: 5 colors + white light (can be customized)
Pattern rotation: double pattern rotation (forward and reverse) Pattern angle :
double pattern infinite rotation Display method :
LED digital display
Protection function: overheating protection real-time monitoring
Adjustment angle: up and down adjustment>90° Other controls :
Offline automatic operation Ripple
direction: left and right flow Working environment: _25°/+35° Key mode: key mode Cooling method: Forced air cooling Cooling power device: Full power overheating protection device Adjustment method: Manual Shell material: Metal aluminum material Shell internal protection: electronic moisture-proof processing Protection level: IP65 Product size: 400*340*330mm Product weight: 14.5Kg
Features
The use of telephoto zoom optical design can effectively and flexibly change the size of the water ripples according to the actual situation on the spot, with a square light spot and seamless splicing effect.
The color of the lamp adopts a transitional rotation, and can display a combination of multiple colors at the same time.
Using all-aluminum chassis heat dissipation design, the outdoor protection level of the lamps can reach IP65 . The lamps have a variety of optional configurations, such as optional wireless signal control receiving systems.
A variety of color transition effects, a good interpretation of the water effect of sunlight in the morning, noon, evening, etc.
keywords:
| Product Message
* Note: Please be sure to fill in the information accurately and keep the communication unblocked. We will get in touch with you as soon as possible.

