ZQ-YH20 Outdoor Firefly Light
The product is small in size and has a wide light angle to achieve a large-area projection effect.
The 512 dimming control makes the product use more abundant, and the speed of the product can be adjusted, which can achieve the breathing effect and make the effect more vivid and realistic.
The photoelectricity can adjust the brightness, and the elliptical three-dimensional rotation.
Category:
| Parameter
| Lamp name | Outdoor Firefly Lights |
| Lamp model | ZQ-YH20 |
| brand | Zhongqi Optoelectronics |
| light source | |
| type of light source | Laser special light source |
| light source | Nichia Laser Special Light Source |
| rated power | 20W |
| color temperature | Color, white, yellow, blue (can be customized) |
| Color temperature ratio | - |
| Lamps and Electrical Appliances | |
| Beam Angle/Lens | 60° |
| Light body material/color | Metal die-casting shell (professional outdoor paint, anti-UV and anti-salt spray) |
| Shade Material/Color | dark grey (can be customized) |
| Protection class | IP65 |
| Operating Voltage | DC24V or AC110-240 |
| frequency | 50/60Hz |
| Appliance type | CLASS I |
| power factor | PFC>0.96 |
| Control and others | International general DMX512 control, self-programming mode, master-slave mode |
| Lamp life | >20000h |
| Lamp outlet | Power cord single input, waterproof signal interface/XLR male and female interface |
| Lighting Accessories | Equipped with safety rope |
| net weight | 3 kg |
| Lamp size | 234mm*191mm*115mm |
| Engineering case | |
|
|
| Lamp size | |
![]() |
Detailed parameter description
Technical parameters:
Input voltage: AC100V-240V, 50/60Hz
Maximum power: 20W
Power supply mode: built-in
Adjustment method: manual adjustment
Laser power: 4W
Number of light sources: x1pcs
Lamp bead color temperature: yellow/white light (optional)
Beam angle: 60°
Dimming method: 0-100% linear dimming
Strobe speed: 0-20 per second
lamp
keywords:
| Product Message
* Note: Please be sure to fill in the information accurately and keep the communication unblocked. We will get in touch with you as soon as possible.

