ZQ-SW150 Outdoor Zoom Water Pattern Light
| Parameter
| Lamp name | Outdoor zoom water light |
| Lamp model | ZQ-TY150 |
| brand | Zhongqi Optoelectronics |
| light source | |
| type of light source | LED Osram chip |
| light source | 150W multi-point highly integrated light source |
| rated power | 160W |
| color temperature | 7500K |
| Color temperature ratio | - |
| Lamps and Electrical Appliances | |
| Beam Angle/Lens | 16°-32° zoom |
| Light body material/color | Metal die-casting shell (professional outdoor paint, anti-UV and anti-salt spray) |
| Shade Material/Color | Off-white (can be customized) |
| Protection class | IP65 |
| Operating Voltage | AC110-240 |
| frequency | 50/60Hz |
| Appliance type | CLASS I |
| power factor | PFC>0.96 |
| Control and others | International general DMX512 control, self-programming mode, master-slave mode |
| Lamp life | >30000h |
| Lamp outlet | Power cord single input, waterproof signal interface/XLR male and female interface |
| Lighting Accessories | Equipped with safety rope |
| net weight | 7.2kg |
| Lamp size | 302*186*229mm |
| Engineering case | |
![]() |
| Lamp size | |
![]() |
Detailed parameter description
Input voltage: AC110-240V, 50/60Hz
Light source type: LED 150W highly integrated COB lamp bead
Power factor: PFC>0.95
Lamp color temperature: 6800K
Maximum power: 150W
Strobe speed: 1-20HZ/sec
Lighting angle: 16°-32 °
Spot shape: round/splicing square Dimming curve :
0-100%
Number of channels: 11 channels pattern + white light) pattern rotation: 360° angle adjustment, infinite rotation Prism effect: fixed prism / 3 prism / 4 prism (optional) Display mode: LED digital display Protection function: overheat protection Manual mode control/master-slave control/
Temperature control: real
- time monitoring of light source temperature Protection: Electronic moisture-proof processing Protection grade: IP65 Product size: Refer to the dimension drawing Product weight: 7.2KG
Features
The telephoto zoom optical design can effectively and flexibly change the size of the pattern according to the actual situation on site, with a square light spot and seamless splicing effect, and the lamps and the light spots of the lamps can be seamlessly spliced.
The color of the lamp adopts a transitional rotation, and can display a combination of multiple colors at the same time.
Using all-aluminum chassis heat dissipation design, the outdoor protection level of the lamps can reach IP65 . The lamps have a variety of optional configurations, such as optional wireless signal control receiving systems.
Remote electronic focusing, which can remotely adjust various pattern effects and pattern rotation speed , and various color transition effects, which well interprets the projection effect of sunlight in the morning, noon, and evening.
keywords:
| Product Message
* Note: Please be sure to fill in the information accurately and keep the communication unblocked. We will get in touch with you as soon as possible.

