ZQ-SW450 Outdoor Zoom Water Pattern Light
| Parameter
| Lamp name | Outdoor zoom water light |
| Lamp model | ZQ-SW450 |
| brand | Zhongqi Optoelectronics |
| light source | |
| type of light source | LED Osram chip |
| light source | 300W/400W multi-point highly integrated light source |
| rated power | 350W /450W |
| color temperature | 7500K |
| Color temperature ratio | - |
| Lamps and Electrical Appliances | |
| Beam Angle/Lens | 12°-50° zoom |
| Light body material/color | Metal die-casting shell (professional outdoor paint, anti-UV and anti-salt spray) |
| Shade Material/Color | Off-white (can be customized) |
| Protection class | IP65 |
| Operating Voltage | AC110-240 |
| frequency | 50/60Hz |
| Appliance type | CLASS I |
| power factor | PFC>0.96 |
| Control and others | International general DMX512 control, self-programming mode, master-slave mode |
| Lamp life | >30000h |
| Lamp outlet | Power cord single input, waterproof signal interface/XLR male and female interface |
| Lighting Accessories | Equipped with safety rope |
| net weight | 17kg |
| Lamp size | 530*260*341mm |
| Engineering case | |
![]() |
| Lamp size | |
![]() |
Detailed parameter description
Power input: AC110-245V, 50/60Hz
Light source power: 300W /400W
Maximum Power: 350W/450W
Lamp Beads Color Temperature: 6800K
Strobe Speed: 1- 20HZ/sec
Beam Angle: 12°-50° Electronic Zoom
Spot Shape: Round/Spliced Square
Dimming Curve: 0-100%
Pattern Rotation: Double Image Rotation
Pattern Angle: 360° Angle Adjustment Positioning
Display Mode: LED Digital Display
Heat Dissipation Mode: Conductive Heat Dissipation Protection Function
: Overheating Protection
Temperature Control: Real-time Monitoring of Light
Source Temperature : -25°/+35° Light spot shape: circular light spot (can be spliced) Adjustment angle: up and down angle adjustment ±90°
Power factor: PFC0.98
Link method: independent input
Temperature control: real-time monitoring of light source temperature Channel mode: 2
modes/8CH/10CH Water pattern
adjustment: two-way independent adjustment Other controls: automatic operation, discoloration, display settings: capacitive sensing screen, 1.7 inch , button method: touch button mode , cooling method: fan conduction cooling, power device : full power overheating protection Grade: IP65 Product size: 530*260*341mm Product weight: 17.85KG
Features
The use of telephoto zoom optical design can effectively and flexibly change the size of the water ripples according to the actual situation on the spot, with a square light spot and seamless splicing effect.
The color of the lamp adopts a transitional rotation, and can display a combination of multiple colors at the same time.
Using all-aluminum chassis heat dissipation design, the outdoor protection level of the lamps can reach IP65 . The lamps have a variety of optional configurations, such as optional wireless signal control receiving systems.
Remote electronic focus, can adjust various
keywords:
| Product Message
* Note: Please be sure to fill in the information accurately and keep the communication unblocked. We will get in touch with you as soon as possible.

