ZQ-TY450 Outdoor Zoom Projector Lamp
| Parameter
| Lamp name | Outdoor Zoom Projector Lamp |
| Lamp model | ZQ-TY450 |
| brand | Zhongqi Optoelectronics |
| light source | |
| type of light source | LED Osram chip |
| light source | 300W/400W multi-point highly integrated light source |
| rated power | 320W /450W |
| color temperature | 7500K |
| Color temperature ratio | - |
| Lamps and Electrical Appliances | |
| Beam Angle / Lens | 10-52° electronic zoom linear zoom |
| Light body material/color | Aluminum and die-casting aluminum (professional outdoor paint, anti-UV and anti-salt spray) |
| Shade Material/Color | dark grey (can be customized) |
| Protection class | IP65 |
| Operating Voltage | AC110-240 |
| frequency | 50/60Hz |
| Appliance type | CLASS I |
| power factor | PFC>0.96 |
| Control and others | International general DMX512 control, self-programming mode, master-slave mode |
| Lamp life | >30000h |
| Lamp outlet | Power cord single input, waterproof signal interface/XLR male and female interface |
| Lighting Accessories | Equipped with safety rope |
| net weight | 17kg |
| Lamp size | 530*260*341mm |
| Engineering case | |
![]() |
| Lamp size | |
![]() |
Detailed parameter description
Light Source Type: LEDX400W
Light Source Quantity: X 1pcs
Lamp Color Temperature: 7500K
Strobe Speed: 1- 20HZ/sec
Lighting Angle: 10-48° Electronic Zoom
Electronic Focus: 10%-0-10%
Spot Shape: Circular
Dimming Curve : 0-100%
Channel Mode: 2 Modes/8CH/12CH
Color Quantity: 8 Colors + White Light (customizable)
Pattern Rotation: 7 Patterns (customizable)
Display Mode: LCD Display
Protection Function: Overheating Protection
Control Mode: International standard DMX512/
manual mode control/master-slave control/
temperature control: real-time monitoring of light source temperature
Other controls: automatic operation and discoloration
Input voltage: AC110-240V, 50/60Hz
Dielectric strength: 1.5Kv
Maximum power: 450W
Power factor: PFC/0.98
Working environment: -25°/+35°
Display setting : digital display
Cooling method: fan conduction
heat dissipation Lamp splicing: Multiple lamps can be spliced Product size: 530*260*341mm Product weight: 17KG
Features
Adopt telephoto zoom optical design, which can effectively and flexibly change the pattern size according to the actual situation on site
It can be square light spot and has a seamless splicing effect, and the light spot of the lamp and the light spot of the lamp can be seamlessly spliced.
The color of the lamp adopts a transitional rotation, and can display a combination of multiple colors at the same time.
Adopt all-aluminum chassis heat dissipation design, the outdoor protection level of lamps can reach IP65
The lamps have a variety of optional configurations, such as optional wireless signal control receiving system.
Remote electronic focusing, which can remotely adjust various pattern effects and pattern rotation speed
A variety of color transition effects, a good interpretation of the morning, noon, evening and other sunlight projection effects
keywords:
| Product Message
* Note: Please be sure to fill in the information accurately and keep the communication unblocked. We will get in touch with you as soon as possible.

