ZQ-300 Outdoor Film Source Interactive Projection Lamp
| Parameter
| Lamp name | Outdoor film source interactive projection lamp |
| Lamp model | ZQ-PY300 |
| brand | Zhongqi Optoelectronics |
| light source | |
| type of light source | LED |
| light source | 300W/multi-point honeycomb concentrating highly integrated light source |
| rated power | 300W |
| color temperature | 7500K |
| Color temperature ratio | - |
| Lamps and Electrical Appliances | |
| Beam Angle / Lens | 0.8 fixed focal length lens, optional 1.2 fixed focal length lens |
| Light body material/color | Pulled aluminum shell (professional outdoor paint, anti-UV and anti-salt spray) |
| Shade Material/Color | Matte black (can be customized) |
| Protection class | IP65 |
| Operating Voltage | AC110-240 |
| frequency | 50/60Hz |
| Appliance type | CLASS I |
| power factor | PFC>0.96 |
| Control and others | Built-in fusion playback video function / built-in ground interactive capture system (optional) |
| Lamp life | >20000h |
| Lamp outlet | Single-entry power cord, waterproof network signal interface |
| Lighting Accessories | Equipped with safety rope |
| net weight | 14.5kg |
| Lamp size | 317cm*346cm*130cm |
| Engineering case | |
![]() |
| Lamp size | |
Detailed parameter description
Power consumption of the whole machine 100~240V@ 50/60Hz
300W, <0.5W (standby mode)
Color temperature 2000K-7000K
technology WUXGA (1920x1080), 16:9 (standard)
Perceptual brightness 3720
Contrast ratio 100000:1 (IRIS dynamic aperture on & ECO Dynamic energy saving mode on)
intelligent light source bright LED; 30000 hours life
standard lens 0.8 : 1
fixed focus/off-axis
correction function software correction function
core performance built-in fusion playback video function (optional) built
-in interactive capture system
Material (can be customized) Audio can be connected to an external waterproof
speaker . The protection
function supports 0 seconds fast, which is convenient and efficient . 346cm*130cm weight about 14.5KG
Features
1. The lamp body adopts a copper tube heat dissipation system with excellent heat dissipation
2. The end plate is made of aluminum alloy die-casting;
3. Long-distance infrared capture induction
4. Support multiple video fusion induction.
keywords:
| Product Message
* Note: Please be sure to fill in the information accurately and keep the communication unblocked. We will get in touch with you as soon as possible.
