ZQ-SW650B outdoor zoom hydrographic lamp
| Parameter
| Date | |
| Luminaire name | Outdoor zoom water-patterned lamp |
| Luminaire model: | ZQ-SW650B |
| brand | Zhongqi Optoelectronics |
| Design number | |
| quantity |
| Light source | |
| Light source type | LED Osram chip |
| Light source | 600W/500W/highly integrated light source |
| Power rating | 650W/550W |
| Color temperature | 7500K |
| Color temperature ratio | - |
| Lamps and appliances | |
| Beam angle /Lens | 12°-50° zoom |
| Lamp body material/color | Metal die-casting shell (professional outdoor paint, anti-UV and anti-salt spray) |
| Lampshade material/color | Off-white (customizable) |
| Protection level | IP65 |
| Operating voltage | AC110-240 |
| Frequency | 50/60Hz |
| Appliance type | CLASS I |
| Power factor | PFC>0.96 |
| Control and others | Internationally common DMX512 control, self-programming mode, master-slave mode |
| Luminaire life | >30000h |
| The lamp is out of the line | Power cable single inlet, waterproof signal interface/XLR male and female interface |
| Lighting accessories | Equipped with a safety cord |
| Net weight | 23kg |
| Luminaire size | 538*349*428mm |
| engineering case | |
![]() |
| Luminaire size | |
![]() |
Detailed parameter description
Light Source Type: Multi-point Cellular Focusing High Integration Light Source
Light Source Chip: OSRAM
Light Source Quantity: 1pcs
Light Source Power: 600W/500W
Lamp Color Temperature: 7500K
Electronic Focusing: 10%-0-10% Strobe
Speed: 1-20Hz/sec
Light Angle: 12-50° Electronic Zoom
Spot Shape: Circular
Dimming Curve: 1 Level Number of
Channels: 11 Channel Mode
Connection Method: Hand in Hand Connection Number of
Colors: 7 Colors + White Light
Hydrographic Effect: Double Hydrographic Disk Flow Effect
Water pattern direction: up and down flow
Display mode: LED digital display
Protection function: overheat protection
Control mode: international standard DMX512/
RDM two-way control signal/
self-editing manual control system Adjustment angle: up and down adjustment > 90°
Temperature control: real-time monitoring
of light source temperature Other controls: Offline automatic operation
Maximum power: 650W/550W
Input voltage: AC110-240 50/60HZ
Power factor: PFC>0.98
Noise decibels: 35dB (0.5m).
Working environment: _25°/+35°
Display mode: LCD color screen/Chinese and English switching/screen flipping
Signal interface: waterproof interface/XLR male and female interface Heat
dissipation mode: conductive heat dissipation
Salt spray: professional outdoor baking paint, anti-UV and anti-salt spray
Ventilation: The device has a ventilation valve ventilation
Power Device: Full Power Overheating Protection Device
Adjustment Method: Manual
Housing Material: Full Die-cast Aluminum Shell
Internal Protection: Electronic Moisture-proof Process Treatment
Protection Level: IP65
Product Size: 538*349*428mm
Product Weight: 23KG
keywords:
Previous
| Product Message
* Note: Please be sure to fill in the information accurately and keep the communication unblocked. We will get in touch with you as soon as possible.

