ZQ-JG50RGB outdoor full-color laser light
| Parameter
| Luminaire name | Outdoor full-color laser light |
| Luminaire model: | ZQ-JG50RGB |
| brand | Zhongqi Optoelectronics |
| Light source | |
| Light source type | Laser semiconductor light source |
| Light source | Red light wavelength -637nm: 14000mW Green light wavelength -520nm: 22000mW Blue light wavelength -445nm: 24000mW |
| Power rating | 2200W |
| Color temperature | RGB color |
| Color temperature ratio | - |
| Lamps and appliances | |
| Beam angle/lens | 60° |
| Lamp body material/color | Metal die-casting shell (professional outdoor paint, anti-UV and anti-salt spray) |
| Lampshade material/color | Silver White (Customizable) |
| Protection level | IP65 |
| Operating voltage | AC110-240 |
| Frequency | 50/60Hz |
| Appliance type | CLASS I |
| Power factor | PFC>0.96 |
| Control and others | Internationally used FB4 software |
| Luminaire life | ≤10000h |
| The lamp is out of the line | Power cable single inlet, waterproof signal interface/XLR male and female interface |
| Lighting accessories | |
| Net weight | 60Kg |
| Luminaire size | (L)530 * (W)360 * (H)269mm |
| engineering case | |
![]() |
| Luminaire size | |
![]() |
Detailed parameter description
Input Voltage: AC100V-240V, 50/60Hz
Power Supply Method: Built-in
Rated Power: 2200W
Adjustment Method: Manual Adjustment
Light Source Specification: Semiconductor Light Source Number of
Light Sources: R/G/B*1pcs Light
Source Color Temperature: RGB Color
Emission angle: <1.5mrad(full angle) Scanning
angle: ±30 degrees
Modulation speed: >100KHz analog modulation
Lamp body material: metal
Protection level: IP65
Adjustment angle: ±45°
Control mode: Artnet (network interface), ILDA, DMX 512 console
Spot size: 6mm
Internal protection: electronic moisture-proof process Heat
dissipation mode: conductive heat dissipation
Protection function: electronic temperature control real-time monitoring of overheating protection
Weight: 62KG
Lamp body size: 560*360*302mm
keywords:
| Product Message
* Note: Please be sure to fill in the information accurately and keep the communication unblocked. We will get in touch with you as soon as possible.

