Outdoor Fixed-Focus Projection Light
| Parameter
Light source |
|
Light source type |
LED Multi-point cellular concentrated high-integration light source |
Light source |
300W/400W Highly Integrated Light Source |
Rated power |
350W, 400W |
Color temperature |
7500K |
Color temperature ratio |
|
Engineering Case |
|
Luminaires and electrical appliances |
|
| Beam angle / Lens | 8°/15°/30°/40°/50°/60° (optional) |
| Lamp body material/color | Metal die-cast housing (professional outdoor powder coating, UV-resistant and salt-spray resistant) |
| Lampshade material/color | Dark gray (customizable) |
| Protection level | IP65 |
| Operating voltage | AC110-240 |
| Frequency | 50/60Hz |
| Electrical appliance type | CLASS I |
| Power factor | PFC > 0.96 |
| Control and Other | Internationally compatible DMX512 control, self-programming mode, master-slave mode |
| Lamp life | >30,000 hours |
| Lamp wiring | Single power cable input, waterproof signal connector/XLR male-female connector |
| Lighting fixture accessories | Equipped with a safety rope |
| Net weight | 10.2kg |
| Lamp size | 335*235*352mm |
Lamp size |
|
Detailed parameter description |
| Light Source Type: LED 300W/400W COB Highly Integrated Light Source Lamp color temperature: 7500K Strobe frequency: 1–20 Hz/sec Beam angle: 8°/15°/30°/40°/50°/60° (optional) Spot shape: Circular / Spliced square Dimming curve: 0-100% Number of channels: 7 channels Number of colors: 7 colors + white light (customizable) Number of patterns: 7 interchangeable patterns (6 patterns + white light) Effect Disc: A floating disc that can drift left and right, with adjustable drifting speed. Pattern rotation: 360° angle adjustment, infinitely adjustable rotation Display method: LED digital display Control Mode: International Standard DMX512 / Manual Mode Control / Master-Slave Control Other controls: Automatic color-changing operation Input voltage: AC 110-240V, 50/60Hz Power factor: PFC > 0.95 Maximum power: 350W/400W Protection function: Overheat protection Temperature control: Real-time monitoring of light source temperature Power device: Full-power overheat protection Internal protection: Electronic moisture-proof treatment Connection method: Hand-in-hand connection Adjustable angle: Up and down adjustment > 120° Key press method: Key press mode Cooling method: Conductive cooling Adjustment method: Manual Housing material: Die-cast metal housing Protection rating: IP65 Product dimensions: 335*235*352mm Product weight: 10.2 kg |
Product Features |
Lamp pattern characteristics:
|
keywords:
| Product Message
* Note: Please be sure to fill in the information accurately and keep the communication unblocked. We will get in touch with you as soon as possible.