ZQ-QG650 Outdoor Zoom Cutting Light
| Parameter
| Lamp name | Outdoor zoom cutting light |
| Lamp model | ZQ-QG650 |
| brand | Zhongqi Optoelectronics |
| light source | |
| type of light source | LED Osram chip |
| light source | 600W/400W optical module light source |
| rated power | 650W/450W |
| color temperature | 7500K |
| Color temperature ratio | - |
| Lamps and Electrical Appliances | |
| Beam Angle / Lens | 6°-50° electronic linear zoom |
| Light body material/color | Aluminum and die-casting aluminum (professional outdoor paint, anti-UV and anti-salt spray) |
| Shade Material/Color | dark grey (can be customized) |
| Protection class | IP65 |
| Operating Voltage | AC110-240 |
| frequency | 50/60Hz |
| Appliance type | CLASS I |
| power factor | PFC>0.96 |
| Control and others | International general DMX512 control, self-programming mode, master-slave mode |
| Lamp life | >30000h |
| Lamp outlet | Power cord single input, waterproof signal interface/XLR male and female interface |
| Lighting Accessories | Equipped with safety rope |
| net weight | 23kg |
| Lamp size | 538*349*428mm |
| Engineering case | |
![]() |
| Lamp size | |
![]() |
Detailed parameter description
Light source type: multi-point honeycomb concentrating highly integrated light source
Light source chip: OSRAM
Light source quantity: 600×1pcs, 400W×1pcs
Light source power: 600W, 400W
Lamp color temperature: 7500K
Electronic focusing: 10%-0-10%
Strobe speed: 1-20Hz/sec
Lighting angle: 6°-50° Electronic zoom
Spot shape: circular
Dimming curve: Level 1
Number of channels: 11 channels Mode
Connection: Hand-in-hand connection
Number of colors: 8 colors + white light
Number of patterns: 1 rotating gobo wheel + 6 patterns + white light or 2 rotating gobo wheels 12 patterns + white light
Pattern Rotation: 1 gobo wheel forward and reverse rotation or two gobo wheels forward Anti-rotation + pattern positioning function
Prism effect: rotating 4 prism effect (customizable prism)
Protection function: overheating protection
Control mode: International standard DMX512/RDM two-way control signal/self-editing manual
control
system : Real-time monitoring of light source temperature
Other controls: Offline automatic operation
Maximum power: 650W/450W
Input voltage: AC110-240V/50/60HZ
Power factor: PFC>0.98
Noise decibel: 35dB (0.5m)
Working environment: _25°/+35 °
Display mode: LCD color screen / Chinese-English switch / screen flip
Signal interface: waterproof interface / XLR male and female interface
Cooling method: conductive heat dissipation
Salt spray: professional outdoor paint, anti-UV and anti-salt spray
keywords:
| Product Message
* Note: Please be sure to fill in the information accurately and keep the communication unblocked. We will get in touch with you as soon as possible.

